top of page

מיומנו של יועץ זוגיות...חלק ראשון - "קלישאות על זוגיות".

כולנו מכירים משפטי "כולם אומרים ש..." שהרבה פעמים משפיעים על ההחלטות והבחירות ואפילו תפיסת העולם שלנו. נראה לי שהגיע הזמן לעשות סדר מקצועי בבלאגן ולהעלות נק' למחשבה על הדרך...מוכנים? 
יאללה. יצאנו לדרך:

34307609_10155724354341242_1228434270985

1. "גברים מפחדים/מאוימים מנשים חזקות..."
לא נכון. זה כמעט הפוך. נשים חזקות צרכות לבחור בגברים חזקים שגם הם מעדיפים(!) נשים עוצמתיות...זוגות מוצלחים הם דומים.
אף גבר לא באמת "מפחד" מאישה מסוג מסויים אלא נרתע(!) מאישה אגרסיבית. אמרנו כבר הרבה פעמים, שאסרטיבי ("עומד על שלו") זה נפלא ושאגרסיבי זה בנדוד של אלים. וזה בכל מקרה אסור אז...
.
2. "הבנזוג שלי משלים אותי. ממש "החצי השני" שלי..."
אוי ואבוי. משתי סיבות - עוצמה. בחירה נכונה נשענת רק על נקודות החוזק שלי. כמו נכסים רוחניים וגשמיים. לא חולשות או חוסר. אני שלם ובוחר באישה שלמה ל"גלגל שלצידי" כחברה למסע. לא חסר לי כלום וגם לה לא...
סיבה שניה - תלותיות. אם אני תלוי בה כדי להיות שלם אני חייב(!) אותה. היא ה"אוויר שלי" וזה לא בריא. אני בוחר בה כל יום מחדש(!) - זה מעולה. אבל גם יכול בלעדיה והיא בלעדי.
.
3. "דומים זה משעמם. עדיף שיהיה אקשן..."
שטויות. מי שמחפש אקשן שילך לקולנוע או לחוג אומנויות לחימה. זוגיות זה מתנה של יציבות, בטחון, הרגלים ושקט ארוזים בעטיפה מרשרשת של רטט ותשוקה נוצצת. 
.
4. "זוגיות נמשכת לנצח..."
רק בסרטים ואסור לחשוב ככה. קצת מתח, מזין את אש ההשתדלות ומונע "מובן מאליו" שזה אחד האויבים הקשוחים והממזריים של האהבה. 
.
5. "זה ה"תפקיד שלו" אז אין "תודה"..."
איכס. זו קמצנות רגשית על סף קטנות מוחית. שום דבר לא מגיע לאף אחד בלי באמת להכיר תודה. התפקידים בבית הם מוגדרים מראש לפי תחומי אחריות בני אלפי שנים. לא קשור למי מבצע אותם(!) שזה עושה, זה שיותר אוהב (נניח לבשל) או טוב בזה. בכל מקרה "תודה על הכל" וזה שבכלל הוא (ואני) פה...
.
6. "בעיה שלו" (כללי על כל דבר)..."
בזוגיות כל דבר הוא "של שנינו". גם אם זו "בעיה שלה" ואני בחרתי בה לאישה...אז זו גם בעיה שלי. ומחובתי לעזור לה בכל דבר כדי שתהיה מאושרת. והיא לי. 
.
7. "גירושים זה כשלון..."
נכון חלקית. זוגיות יכולה ליפול בגלל 3 טעויות - בחירה לא נכונה מראש ו/או בגלל ניהול לא נכון של ריבים וויכוחים ו/אן בגלל "מוות איטי ודעיכה הדרגתית" בגלל הזנחה של אש האהבה. 
בכל מקרה חייבים להלחם על הבית (בגלל הילדים) ולנסות לשקם. אם אין ילדים זה "יותר קל" אבל מי שלא הולך לטיפול אחרי גירושים יפול לאותה טעות שוב....וחבל. 
.
8. "כל דלת שנסגרת פותחת אחת חדשה..."
אמת פילוסופית מרהיבה. אבל....זהירות מוקש - רק אם היא באמת(!) נסגרת...וזה דורש הבנה של השגיאה ואיך מונעים את הסגירה הבאה. בכל מקרה יש עוד הזדמנות לכל דבר ובכל מישור. סופי זה רק המוות ויש אמונה שגם זה לא בטוח...
.
9. "אני לא יכול בלעדייך. את הכל בשבילי. אני מחכה לך בבית כמו כלב..."
רחמים וביטול עצמי הם מתכון נפלא לחיי אומללות. כמו קורבנות. כל אדם עומד בפני עצמו וחייב בשביל האושר שלו לפתח את עצמו רוחנית, כלכלית, גופנית וחברתית. המשפטים האלה נשמעים יפה לפעמים אבל הם עלולים להסתיר שתלטנות (תחזור מהר) וקנאות יתר. נוט גוד...
.
10. "הדרך ללב של גבר היא דרך קיבתו..."
כל אחד אוהב שמפנקים אותו. גם נשים וגם גברים. בדור הזה גברים יודעים לבשל ואפילו(..) להזמין טייק אווי. אף אישה לא נחוצה כמבשלת, מכבסת, מנקה או תפקיד אחר. כנ"ל הפוך. אז מי שמחפשת נוסחה - "הדרך לליבו של הגבר עוברת דרך הלב שלך, ההערכה, הפרגונים והמחמאות שלך". זה הרבה יותר מדוייק. 
.
11. "אם אתן לו כל מה שהוא רוצה הוא יזלזל בי"
נכון אם בחרת לא נכון. בדרך כלל "נמוך מדי". גבר "ראוי" יתן לך חזרה ויותר...אז "תעלי את האף והרף". די להנמכה העצמית. מעצבן
.
12. "זוגיות זה שוויוני..."
הפוך. תהיה גאה על היתרונות שלך. שום דבר בעולם הוא לא שוויוני. לא ביני לביני (למשל: כל יום בא לי משהו אחר לאכול ואני קם עם מצ"ח אחר ומתחשק לי להתלבש אחרת) ולא ביני לבין אחרים. כל אחד והעולם שלו. ההשוואות האלה רק גורמות לתחושת מרמור ו"אני נדפקתי". עדיף להחליף את התקליט השבור הזה ב"אני אעשה הכל שתהיי מאושרת" ולנסות לבחור נכון כדי שזו תהיה אחת שמעריכה, ועושה אותו דבר מצידה...
.
13. "זוגיות זה עבודה.. קשה..."
פחחח...גם לחרוש את השדה עם קיסם. או לשטוף את האוטו עם מברשת שיניים. האמת היא, שזוגיות זה תוצאה(!) של מפגש בין שניים. לא סתם "מפגש" אלא "בריאה קדושה של אהבה". אמור להיות. 
זה הדבר הכי מענג ומספק (וגם מעצבן ואתגרי) שקיים. שמאיר נפלא את כל החסרונות שלי(!). ה"עבודה" היא שלי על עצמי. אז "תודה לבתזוגי הנפלאה שהראתה לי על מה לעבוד" ואני מפשיל שרוולים וניגש לשטוף את ה"כלים המלוכלכים שבתוכי"...
.
14. "בזוגיות טובה שנינו צומחים יחד..."
עוד קלישאה מסרטי הוליווד. זוגיות טובה מאפשרת לכל אחד לצמוח לחוד בלי לאבד את המסגרת המשותפת ובלי לאבד את הבחירה המחודשת להיות יחד. 
.
15. "בזוגיות כל אחד משתנה בשביל השני..."
אחד המשפטים האהובים על שתלטנים או כאלה שבחרו "עוגת גבינה" וחושבים שאפשר לפרק אותה חזרה למרכיבים שלה ולהכין עוגת דבש. זה בדרך כלל צורה מעודנת להגיד "תעשי מה שאני אומר". זה נכון ש"אנשים לא משתנים בכלל, אבל יכולים לשנות לחלוטין את ההתנהגות שלהם" אבל רק אם הם(!) בוחרים. לא אם אני כופה את זה....אני יכול רק לבקש ולקבל בספורטיביות "לא".

16. "בזוגיות כל אחד ממלא את כל(!) הצרכים של השני..."
אגדת עם. כל אחד מבני הזוג חייב חברים, תחביבים, תחומי עניין משתנים ופעילויות לבד. חשוב שבני הזוג יאהבו להיות לבד ולא כל הזמן מוקפים חברים כי "משעמם יחד" אבל הציפיה המוגזמת ש"הוא יהיה הכל בשבילי" מובילה לתלותיות ומצד שני ל"אחיזת כלוב" מוגזמת. אז לא. 
.
17 "הוא החברה הכי טובה שלי ואני שלו..."
אם זה נכון יש לכם בעיות מיניות. ודי לחכימה. גבר מתחבר באופן טבעי לחברים שלו מהמילואים על סטייק ובירה ואת לא שייכת לשם...כמו שהוא לא יישב איתך ועם חברות שלך לרכילות, מריחת לק הדדית ופשטידה עם מים דייאט. 
הבה נחזור כל אחד למקומו הטבעי ונמחא כפיים לשובם של הגבר-גבר-הג'נטלמן המפנק את הליידי... 
לא זו שבתמונה...חה
.
הגעתם עד לכאן? נא שתפו לטובת הכלל. 
.
חפשו את החלק השני...כבר יצא...
.
מזכיר לכם שאני זמין לכם גם פנים אל פנים בקליניקה לשיחה לב אל לב על כוס מזגן ואוויר תה נענע צונן...
.
עכשיו דיברנו מספיק...הגיע הזמן לאהוב ממש חזק את אלה שמחייכים אליכם כל בוקר מהמראה...זה אתם עצמכם...
בואו ננער כנפיים ממה שמעכב אותנו לחיות כמו שאנחנו חולמים...ונעוף...

קידה.

ייעוץ זוגי, אהב נכזבת, משבר זוגי
bottom of page